Infekce močových cest

 

Zánět dolních močových cest prodělá za život každá druhá žena, je dokonce téměř tak častý jako rýma. První projevy jsou častější nucení k močení, přičemž se podaří vyprázdnit jen trochu. Bývá přítomné pálení při močení nebo i bolest v podbřišku. Moč může být kalná, někdy i krvavá. Muže trápí tyto záněty asi osmkrát méně než ženy, díky anatomickým dispozicím nejsou tak náchylní k přenosu bakterií ze střev.
V 80% případů nekomplikovaných zánětů dolních cest močových jde o infekce vyvolané bakteriemi Escherischia coli, 5-15% Staphylococus epidermis a Enteroccus faecalis atd.

Jak předcházet močové infekci? Dostatečně pít, nezadržovat zbytečně nucení na močení, dodržovat hygienu ( i při sexuálním styku ), nenosit tanga, snažit se neprochladnout. Je třeba nepodcenit příznaky a včas léčit infekci. Samoléčba spočívá v pobytu v teple, klidu, pití heřmánkového čaje, užívání brusinkových extraktů (jsou vhodné i kombinace s D-manózou, kopřivou atd.). Vyloučit alkohol, ostrá jídla, kávu a sladkosti. Pokud po 3 dnech nedojde k úlevě, je třeba navštívit lékaře. Pokud lékař předepíše antibiotika, je vhodné je užívat společně s pre- a pro-biotiky ke zvýšení imunity a obnovení správné rovnováhy v zažívacím, ale i močovém traktu. Lze užívat i imunomodulaci, k podpoře vlastní imunity lze použít např. přípravek Nefro-Vaxin.

Přípravky obsahující brusinkový extrakt:  Swiss Mega brusinky tbl., Urinal Akut tbl., Urinal tbl., Uroval manoza tbl.