Ochrana pokožky před škodlivými vlivy UV záření

Dnes už nikdo nezpochybňuje nebezpečí nadměrného slunění. Dávky UV záření potřebné k tvorbě důležitého vitamínu D v kůži jsou poměrně nízké, takže nadbytečné vystavování nechráněné kůže účinkům záření je spíše zdraví škodlivé.

UVB záření je zodpovědné za tzv. spálení od sluníčka, zarudnutí až tvorbu puchýřků a také částečně i za pigmentaci.

UVA paprsky pronikají hlouběji do kůže a odpovídají za větší část chronického poškození pokožky (stárnutí, rakovinné změny).

Míru ochrany kůže před UVB zářením udává hodnota SPF, před UVA zářením je to číslo PPD.

Ochrana UVA by měla být nejméně 1/3 ochrany proti UVB.

Ochrané UV filtry dělíme na :

CHEMICKÉ (ORGANICKÉ) UV FILTRY

ORGANICKÉ NEROZPUSTNÉ PIGMENTY

MINERÁLNÍ (ANORGANICKÉ) UV FILTRY

Chemické UV filtry se nejdříve musí vstřebat do kůže, musí se aplikovat nejméně 20 - 30 minut před sluněním. Nevýhodou je, že mohou mít malý alergenní potenciál a bývají méně stabilní při vyšší teplotě a delším zářením. Avšak novější filtry (Mexoryl SX, XL, Tinosorb S atd.) jsou z tohoto hlediska mnohem bezpečnější.

Organické nerozpustné pigmenty spojují výhody chemických i fyzikálních filtrů. Nevýhodou je, že v silnější vrstvě mohou zanechávat bílý film na kůži. (Tinosorb M)

Minerální UV filtry jsou fyzikální blokátory odrážející a rozptylující UV záření. Jsou to hlavně oxidy titanu, zinku, železa. Jsou vhodné pro osoby s rizikem alergie i pro děti. Na kůži jsou díky mono-rozměrům částic prakticky neviditelné (nenanáší se na mokrou pokožku).

Všechny ve vaší lékárně dostupné kosmetické řady zahrnují i UV ochranná mléka a krémy v odstupňované síle:

Střední ochrana SPF 20

Vysoká ochrana SPF 30

Velmi vysoká ochrana SPF 50

Dále jsou přípravky speciálně pro děti, pro mastnou aknózní pleť, pro sluneční alergie.

Doplňkem jsou i mléka po opalování, regenerující namáhanou pokožku.

Vhodnou přípravou ke slunění jsou přípravky s obsahem antioxidantů, především beta-karoteny v kombinaci s dalšími vitamíny.